Máte obavy o svoju pamäť alebo pamäť Vašich blízkych?
Neuropsychologické vyšetrenie je komplexné vyšetrenie všetkých kognitívnych domén (pamäť, pozornosť, psychomotorické tempo, pracovná pamäť, exekutívne funkcie, fatické funkcie, vizuospaciálne schopnosti, sémantické funkcie, verbálna exekutíva, logická pamäť, psychomotorické tempo. Diferenciálna diagnostika miernej kognitívnej poruchy, pre klinické štádia demencie, depresiou podmienenej kognitívnej poruchy.
Ktoré príznaky by Vás mali varovať:
zhoršenie krátkodobej pamäti (je normálne občas si nespomenúť na mená hercov či pracovné úlohy, avšak ľudia s Alzheimerovou chorobou zabúdajú častejšie a nespomenú si ani neskôr).
problémy s vykonávaním každodenných činností (varenie, starostlivosť o domácnosť, používanie telefónu, počítača…)
zhoršenie orientácie časom či miestom (je bežné občas nevedieť, aký je deň, no ľudia s Alzheimerovou chorobou majú problém aj s rokom, prípadne sa stratia na vlastnej ulici a nevedia, ako sa tam dostali a kam vlastne idú).
problémy s vyjadrovaním, zabúdanie mien blízkych (každý z nás si občas nespomenie na nejaké slovo, ale človek s Alzheimerovou chorobou nevie či zamieňa aj jednoduché slová).
zhoršenie abstraktného myslenia a úsudku (ľudia s ACH sa niekedy nezmyselne oblečú, v lete si na seba dajú zimné veci; založia veci na nezmyselné miesta, napr. hodinky do chladničky; môžu úplne zabudnúť, ako platiť účty či telefonovať…)
zmeny nálady či správania (u ľudí s ACH sa nálady často striedajú, od hnevu, agresivity cez plač a to bez zjavnej príčiny; môžu sa objaviť aj bludy či halucinácie; môžu sa stať podozrievavými, zmätenými či ustrašenými)
strata iniciatívy (človek s ACH sa môže stať pasívnym, stratiť záujem aj o veci, ktoré ho kedysi bavili)
častejšie upozorňovanie na ťažkosti s pamäťou známymi alebo rodinou